Відому актрису театру та кіно Фаїну Георгіївну Раневську запитали: «Які, на вашу думку, жінки схильні до більшої вірності: брюнетки чи блондинки?» Не замислюючись, вона відповіла: «Сиві!».
А й справді, як мало ми знаємо про волосся. Впродовж тисячів років йому надавали магічних властивостей. Тут можна згадати і Самсона з його зачіскою та надзвичайною силою, яку він втратив, або дружину Тора – богиню родючості Сіф, яка після злого жарту Локі отримала волосся із чистого золота, що росло як живе – розповідає завідувач сектору біологічних досліджень та обліку Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України СИРВИТНИК Михайло.
Отже, волосся відігравало важливу роль для людини із прадавніх часів. Так з перших років життя, а конкретніше з моменту звільнення від першого волосся, цей час був одним із початкових етапів входження новонародженого у світ людей. Такий ритуал називався «постриженням». Він відбувався, коли дитині виповнювався рік, і означав її прилучення до роду, суспільства.
Для любителів містики і потойбічного, ріст волосся після смерті став приводом для історій про живих мерців, що сформували певний культурний феномен.
Сьогодні, попри забобони і міфи, на перший план виходить саме соціальне значення волосся. У першу чергу зачіска - це самопрезентація в соціумі, символ успіху, здоров'я, сексуальної привабливості. Волосся є деяким візуальним позначенням віку, здоров'я, характеру, настрою і навіть рівня інтелекту. Саме тому у світі мільярди доларів витрачаються на різні засоби для укладки, фарбування та догляду за волоссям.
З психологічної точки зору стрижка говорить про внутрішній стан людини. Так, коротко стрижене волосся у жінки говорить про її прагнення до кар'єри, розвитку як професіонала. Довге волосся, особливо красиво укладене, говорить про прагнення до жіночності. Яскраво фарбоване волосся, говорить про невпевненість, яку намагаються приховати за зухвалою зовнішністю.
У чоловіків стрижка має не менш важливе значення, вона покликана підкреслити мужність.
Вже пізніше, приділяючи підвищену увагу співпадінню ознак притаманних для волосся та характерів людини, спеціалістами було зроблено спробу виділити закономірності.
Так вважалось, що:
- велика кількість волосся у маленької людини свідчить про неабиякий темперамент;
- м'яке, гладеньке, рівне волосся вказує на покірність натури, людина з таким волоссям зазвичай коректна, тиха і чуйна;
- «слухняне» волосся притаманне людям життєрадісним і оптимістичним;
- товсте і м'яке волосся свідчить про спокійний характер його власника;
- густе волосся асоціювалось з людьми темпераментними і злими;
- носії «вологого волосся», нібито, мають імпульсивний, трохи неврівноважений характер;
- «нормальне волосся» з його гладенькою рівною структурою – є свідченням рівного характеру, вихованості та врівноваженості;
- грубе волосся попереджає про можливу жорстокість;
- волосся, що має здатність «стояти дибки» вказує на боягузливість людини;
- ламке та тонке волосся - ознака хворобливості, недостатності життєвої сили;
- світле волосся свідчить про потребу тепла, але в той же час дуже світле волосся може бути ознакою байдужості та черствості;
- чорне кучеряве волосся здебільшого у людей темпераментних і імпульсивних, посилює емоційну інтенсивність і особливо впливає на холеристичний темперамент;
- золотисте волосся вказує на примхливий характер і попереджає про хитрість;
- каштанове волосся, як вважалось - ознака справедливого і благородного характеру.
Нездоровий вигляд волосся частіше є причиною поганого настрою, депресії. Випадання волосся вважається проблемою «номер один». Саме розробка засобів від облисіння і лупи займає левову частку виробництва лікарських і косметичних препаратів.
Здоров'я волосся відображає і загальний стан організму. Брак мінералів і вітамінів, проявляється ламкістю і бляклим кольором. Випадання волосся часто пов'язано з надлишком в організмі холестерину, хворобами печінки і нирок, підвищена жирність найчастіше виникає в періоди стресу і депресії.
То ж частіше дивіться в дзеркало та слідкуйте за своїм волоссям, воно може багато чого підказати. Успіхів Вам!
Завідувач сектору біологічних досліджень та обліку Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Михайло СИРВИТНИК
22.02.2021