Сучасні ритми життя суттєво вплинули на ріст кількості автотранспорту, що використовується в цілому світі. Україна не стала винятком – зріс потік автомобілів, що обслуговують виробництва, торгівлю, тощо. Все більше громадян нашої країни стають щасливими власниками «залізного коня», а в деяких сім’ях налічується по декілька автомобілів чи мотоциклів.
Все це, в поєднанні з іншими умовами, не могло не вплинути на зростання рівня дорожньо-транспортних пригод на автодорогах, а відповідно, збільшенню кримінально-правових і цивільно-правових дій, що пов’язані з транспортними засобами. Зросла необхідність в проведенні автотоварознавчих досліджень, які отримали розвиток в цивільно-страховій діяльності та стали більш актуальними для органів досудового та судового розслідування.
Зросло значення висновків автотоварознавчої експертизи в якості доказів. Предмет дослідження цього виду експертизи регламентується «Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів», затвердженою Міністерством юстиції України. Даною методикою, встановлено мету, об’єкти, порядок призначення та проведення автотоварознавчих експертиз; визначено методичні рекомендації щодо складання висновків експерта (досліджень), огляду колісних транспортних засобів (КТЗ), розрахунків їх ринкової вартості, матеріального збитку, нанесеного власнику КТЗ і інші важливі для роботи експерта рекомендації.
Для підвищення якості роботи експерта, а тим більше судового експерта, доцільно використовувати всі види контролю виконання експертиз, що дозволяє своєчасно усувати допущені помилки.
Така робота, а саме внутрішній контроль, ведеться в Тернопільському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України. При цьому перевіряється не тільки дослідницька частина та висновки експерта, а й висновки в повному об’ємі, в тому числі вступна частина, ідентифікація об’єкта, ілюстративні матеріали, тощо.
Тільки досконале дотримання процесуального порядку проведення , експертизи, її оформлення, стануть важливим засобом доказу в системі кримінального та цивільного судочинства.
Важливо підкреслити, що згідно чинного законодавства саме висновок судового експерта, а не висновок спеціаліста-оцінщика являється доказом в кримінальному та цивільному судочинстві.
Таким чином, з метою уникнення порушень встановленого порядку проведення та оформлення експертиз, унеможливлення їх спрощення, тощо, радимо звертатися в державні структури судових експертиз Міністерства внутрішніх справі, Міністерства юстиції України.