Щороку першими проявами весни є поява ранньоквітучих рослин, так званих першоцвітів. Деякі види першоцвітів є рідкісними, реліктовими, такими, що знаходяться під загрозою зникнення та занесені до Червоної книги України. Обсяги торгівлі цими рослинами, особливо в передсвяткові дні, набирають злочинного характеру.

На жаль, з кожним роком кількість першоцвітів в Україні зменшується. За даними екологів, щорічно у період березня та квітня в Україні знищується до 20 мільйонів цих рослин. Перші вісники весни, що дарують нам радість, опинились на межі зникнення. І це все наслідки недбалого ставлення людини до природи, адже дуже багато охочих намагаються весняні квіти перетворити у засіб заробітку.

Серед ранньоквітучих рослин, занесених до Червоної книги, на території Тернопільської області ростуть підсніжник білосніжний, шафран Гейфелів, білоцвіт весняний, цибуля ведмежа тощо.


Підсніжник білосніжний (звичайний). Ця рослина навесні користується величезним попитом, часто її масово збирають для продажу або пересадки. У зв'язку з цим вже в багатьох місцевостях, де колись підсніжників було багато, вони зникають або зникли. Підсніжник потребує охорони, він занесений до Червоної книги України у 2009 році.


Шафран Гейфеля (крокус). Шафран Гейфеля - зникаюча декоративна ранньовесняна рослина, занесена до Червоної книги України. У народі їх називають брандушками, маслянками або серенками. В дикій природі люди часом зривають шафрани разом з бульбоцибулинами, для того щоб вони не так швидко в’янули, тим самим завдаючи непоправної шкоди популяції квіток.


Цибуля ведмежа (черемша). Це єдина рослина, яку називають першоцвітом не через цвітіння квітів. Ведмежа цибуля — добрий медонос, бджоли охоче збирають нектар на її квітках. Такий мед, окрім того, що має унікальний смак, ще й корисний для зміцнення серцевого м’язу. Як і всі види цибулі, черемша має фітонцидні властивості: пари розтертої цибулі вбивають багато хвороботворних бактерій.

Серед причин, які вплинули на зменшення рослини у природі, є надмірний збір рослин як лікарської та харчової сировини, осушувальні меліорації, інтенсивне вирубування лісів. Черемша зростає дуже повільно, має пройти три роки, перш ніж із насіння виросте цибулинка, яка дасть перші листочки.

Відповідно до статті 19 Закону України «Про Червону книгу України»: «Спеціальне використання (добування, збирання) об'єктів Червоної книги України здійснюється у виняткових випадках лише у наукових і селекційних цілях, у тому числі для розмноження, розселення і розведення у штучно створених умовах, а також для відтворення популяцій за дозволом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі рішень Національної комісії з питань Червоної книги України, прийнятих відповідно до її повноважень.

Спеціальне використання (добування, збирання) об'єктів Червоної книги України з метою отримання прибутку забороняється.»

Шкода, завдана незаконним добуванням, знищенням або пошкодженням видів тваринного і рослинного світу, занесених до Червоної книги України, погіршенням середовища їх перебування (зростання), відшкодовується відповідно до закону. Зокрема, розмір компенсації за незаконне добування підсніжника білосніжного, шафрана Гейфеля та цибулі ведмежої становить 62 гривні за один екземпляр. До слова, карається не лише самовільне збирання цих рослин в природі. За придбання незаконно зібраної рослини передбачена відповідальність за статтею 88-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення у вигляді штрафу на суму від тридцяти (510 грн) до ста неоподаткованих мінімумів доходів громадян (1700 грн).

Пам’ятайте, не варто купувати весняні першоцвіти, не переконавшись, що вони зібрані не в дикій природі. Дедалі частіше рослину вирощують і на присадибних ділянках, у такому разі продавці повинні мати довідку з сільської ради.