Перша згадка в архівних матеріалах про експертний підрозділ в Тернопільській міліції датується 1962 роком і пов’язана з ім’ям Шамова Миколи Івановича. Шамов Микола Іванович, працював на експертній посаді з 1962 по 1965 роки.
З 1965 по 1968 рік - експертом науково-технічної групи, УВС Тернопільського облвиконкому працював Ткаченко Сергій Іванович. В 1968 році науково-технічна група була реорганізована у відділення, яке він і очолив. В 1969 Ткаченко С.І. був переведений на роботу в ОВС РСФСР і тому, на жаль, даних в архівах про його діяльність не збереглося.
З 1970 по 1974 рік науково-технічне відділення УВС Тернопільського облвиконкому очолив Архіменко Валентин Тарасович
Підполковник міліції Лавренчук Леонід Іларіонович очолював оперативно-технічне відділення УВС Тернопільської області з квітня 1974 р. по березень 1982 р.
Підполковник міліції Лавренчук Л. І. проводить заняття з особовим складом - 1983рік
В 1978 році поступив на службу в оперативно-технічне відділення УВС Тернопільської області Кравець Володимир Леонтійович, яке очолив в 1984 році.
Кравець Володимир Леонтійович
За 12 років його керівництва професійний рівень служби значно зріс. Покращилося технічне оснащення служби. В 1986 році була обладнана перша пересувна криміналістична лабораторія на базі мікроавтобуса RAF, широко почала використовуватися кінозйомка при проведенні слідчих дій та оперативно-розшукових заходів. Завдяки вмілому використанню криміналістичних засобів було розкрито ряд тяжких та резонансних злочинів.
Професіоналізм Кравця В.Л. його відданість роботі та здобутий досвід ще довгі роки будуть яскравим прикладом для молодого покоління.
Після виходу на пенсію Володимир Леонтійович продовжував працювати в ОВС на вільнонайманих посадах.
Експерт Кременецького РВ Ковальчук Тимофій Олексійович
В ці часи в експертній службі Тернопільської області працював також Ковальчук Тимофій Олексійович – жива легенда тернопільської криміналістики. Як згадують його колеги по роботі, вдень чи вночі, за будь- якої погоди, тільки-но поступало повідомлення про злочин, він сідав на службовий мотоцикл і прямував до місця події. І так протягом 19 років роботи експертом.
Експерти Ковальчук Т.О. та Турапін Г.І., 1974 рік
В цей же час з 1968 до 1997 року на різних посадах в експертному підрозділі УВС Тернопільської області працював Турапін Георгій Іванович.
Переломним в становленні експертної служби став 1996 рік, коли експертний підрозділ очолив Пілюков Юрій Олександрович.
Начальник НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області Пілюков Юрій Олександрович
Розуміючи всю важливість якісного судово-експертного та техніко-криміналістичного забезпечення розкриття та розслідування злочинів, його діяльність була спрямована, в першу чергу, на формування потужного професійного ядра колективу та покращення матеріально-технічної бази підрозділу. Скрупульозно підходячи до підбору кадрів та вміло доводячи керівництву УМВС важливість роботи, що виконується працівниками експертного підрозділу, йому вдалося за короткий період часу створити високопрофесійний колектив. За декілька років його керівництва з маленького підрозділу виросла потужна галузева служба.
Ключовою віхою в історії Експертної служби Тернопільщини стало створення Науково-дослідного експертно-криміналістичного центру при УМВС України в Тернопільській області (далі Центр) в лютому 1999 року відповідно до наказу УМВС України в Тернопільській області від 26 02.1999 № 97. Цим же наказом було затверджене положення про НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області.
Перетворившись в самостійний підрозділ, завдяки організаторським здібностям керівника НДЕКЦ перейшов на якісно новий рівень. В стислі терміни з недобудованого приміщення виросла сучасна споруда. Чисті просторі кабінети, лабораторії, обладнані відповідно до найсучасніших вимог.
Приміщення НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області
Прилеглий парк із ставком – все це було створено завдяки наполегливості Пілюкова Юрія Олександровича. Також завдяки його старанням експерти отримали можливість працювати в комфортних умовах на сучасному обладнанні, а під час перерви в роботі відпочивати в затишному березовому гаю.
У 2002 році був придбаний автомобіль MERSEDES і силами підрозділу обладнаний під пересувну криміналістичну лабораторію. Лабораторія була укомплектована всім необхідним обладнанням, яке постійно оновлюється.
Пересувна криміналістична лабораторія
У 2006 році із розширенням автотехнічного підрозділу та зростанням вимог до якості розслідування кримінальних справ, пов’язаних з дорожньо-транспортними пригодами, для потреб сектору автотехнічних експертиз був виділений автомобіль ВАЗ 2107, який силами працівників НДЕКЦ був обладнаний під пересувну автотехнічну лабораторію.
Працівники сектору автотехнічної експертизи (зліва направо) Смолинець М.С, Кириленко О.Я., Кудров А.К., Стецюк В.М., Бодоряк Ю.Д., Романюк О.Б.) та пересувна автотехнічна лабораторія.
Наказом УМВС України в Тернопільській області від 20.02.2001 № 82 з організаційно-штатних питань по УМВС України в Тернопільській області було затверджено штат НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області – 48 посад.
Пілюков Ю.О., розуміючи недостатність такої кількості працівників для повноцінного забезпечення всіх необхідних напрямків експертної діяльності, вживав усіх можливих заходів для штатного укріплення підрозділу.
Завдяки його зусиллям у 2004 році в усіх районних підрозділах УМВС області були введені посади експертів (накази УМВС України в Тернопільській області від 11.02.2002 № 55 та від 13.10.2004 № 590), а в 5 міськрайорганах введено додаткові експертні посади та створено окремі підрозділи.
Значно розширився і штат підрозділів Центру. Станом на початок 2009 року штатна чисельність НДЕКЦ при УМВС в Тернопільській області нараховувала 81 атестовану посаду.
З метою виконання технічних робіт та функцій обслуговування наказом УМВС України в Тернопільській області від 18.03.2008 №143 «З організаційно-штатних питань» проведено реорганізацію НДЕКЦ при УМВС. Було створено лабораторію проведення досліджень, яка налічує 33 посади.
Зростання штатної чисельності, освоєння нових напрямків досліджень стало передумовою створення інформаційно-аналітичної системи, яка дозволила ефективно здійснювати управління підрозділами центру.
За ініціативою начальника Центру Пілюкова Ю.О. в рамках наукового дослідження створена автоматизована інформаційна система „АРМЕКС”, яка об’єднала в єдину мережу комп’ютерну техніку всіх експертних підрозділів області, дала можливість моментальної передачі інформації з найвіддаленішого району області.
На її базі були створені електронні інформаційні колекції слідів взуття, шин транспортних засобів, фотовідеотека. За допомогою АІС „АРМЕКС” стало можливим відслідкувати всю роботу, проведену експертними підрозділами області, починаючи від огляду місця події, включаючи результати дослідження речових доказів і закінчуючи відшкодуванням судових витрат за проведені експертизи.
Ці та інші досягнення в розвитку експертної служби Тернопільщини не могли залишитися поза увагою керівництва УМВС області та МВС.
Свідченням цього є те, що НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області відвідали в 2004 році Міністр Внутрішніх справ Білоконь М.В., а в 2005 році – Міністр Внутрішніх справ Луценко Ю.В.
Під час відвідин НДЕКЦ при УМВС в Тернопільській області Міністром Внутрішніх справ Білоконем М.В.
Під час відвідин НДЕКЦ при УМВС в Тернопільській області Міністром Внутрішніх справ Луценком Ю.В.
Всі вказані здобутки експертної служби були досягнуті завдяки натхненню, вимогливості, відданості своїй справі начальника Центру Пілюкова Ю.О., а також професіоналізму працівників підрозділів експертної служби. За останнє десятиліття був створений стабільний, згуртований колектив, у якому поєднується професіоналізм і досвід ветеранів з ентузіазмом та енергією молодих працівників. Працюючи за профільними напрямки, вони здійснюють якісне техніко-криміналістичне та судово-експертне забезпечення розкриття та розслідування злочинів, сприяють зростанню авторитету експертної служби та міліції в цілому.