На базі Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України 20.05.2016 року було проведено науково-практичний семінар навчання фахівців у галузях судових почеркознавчої експертизи та технічної експертизи документів.

На семінарі-навчанні були запрошені гості із слідчого управління Національної поліції в Тернопільській області, фахівці Тернопільського відділення КНДІ та сектор технічного дослідження та почерку відділу криміналістичних видів досліджень Тернопільського НДЕКЦ МВС України.

 

 

Основними завданнями почеркознавчої експертизи є ідентифікація виконавця рукописного тексту, цифрових записів (далі-рукопис) і підпису. Цією експертизою вирішуються також деякі неідентифікаційні завдання (встановлення факту виконання рукопису в незвичних умовах або в незвичному стані виконавця, навмисно зміненим почерком, з наслідуванням (імітацією) почерку іншої особи, визначення статі виконавця, а також належності його до певної групи за віком).

Наукова обґрунтованість висновку експерта та об’єктивність вирішення питань, які ставляться перед експертом почеркознавцем, безпосередньо залежать від кількості та якості порівняльного матеріалу (зразків почерку та підпису), що надається слідчим чи судом. Якщо для проведення почеркознавчої експертизи не буде надано належних зразків почерку та підпису особи, відносно якої призначено експертизу, то в цьому випадку не допоможуть ні висока кваліфікація експерта та його багатоплідний досвід, ні використання найсучасніших методів проведення досліджень.

Помилки та недоліки, яких припускаються при збиранні зразків, можуть стати причиною експертної помилки, що насамперед зашкодить слідству та суду. Тому особлива увага приділялась основним вимогам до порівняльного матеріалу, який надається для проведення почеркознавчих експертиз.

 

Також на семінарі було обговорено ряд інших тем, що стосуються проблематики призначення та проведення судових почеркознавчих експертиз.