Оціночно-земельні експертизи та експертні дослідження є одним з найпоширеніших видів незалежної оцінки землі досить часто призначаються органами досудового розслідування та судами всіх рівнів.

Даний вид експертиз вирішує такі запитання:

яка вартість (наприклад, ринкова, залишкова, ліквідаційна, спеціальна, інвестиційна) земельної ділянки?

яка вартість (наприклад, ринкова, залишкова, ліквідаційна, спеціальна, інвестиційна) частки (1/2, 1/4 тощо) земельної ділянки?

яка вартість права користування (наприклад, постійного користування, оренди та інших)?

чи відповідає виконана оцінка земельної ділянки (або права користування земельною ділянкою) вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна, методології, методам, оціночним процедурам?

Проведення експертної оцінки землі проводиться із врахуванням параметрів об’єкта оцінки: його місцерозташування, площі, віддаленості від об’єктів інфраструктури, конфігурації, цільового призначення, зовнішніх меж земельної ділянки та наявності обмежень та обтяжень на дату оцінки.

Важливим є належне документальне забезпечення об’єкту дослідження станом на потрібну дату, такими документами як:

правовстановлююча та технічна документація на земельну ділянку (наприклад, державний акт на право власності, витяг з Державного реєстру речових прав, державний акт про право постійного користування земельною ділянкою та інші);

документів або вихідних даних про продаж/оренду (пропозиції до продажу/оренди) подібних об’єктів за період 6 місяців до дати визначення його ринкової вартості в районі розташування об’єкта дослідження (у випадках призначення ретроспективної експертизи).