Не можна звинувачувати у всьому китайців, але саме вони винайшли порох на початку другого тисячоліття і тим самим ініціювали створення та застосування вибухових речовин (ВР). З другого боку, без пороху не було б можливим виготовлення феєрверків, не було б мисливських пристрастей, і можливо, Остап Вишня не стався, як автор мисливських оповідань.

Після появи пороху винаходом ВР довгий час ніхто не займався. Наступний крок в напрямку розвитку «вибухової справи» був зроблений винахідником динаміту – Альфредом Нобелем (1833-1896). Поступово людство захопилось цим заняттям, і на сьогодні відомо понад 1000 вибухових речовин різноманітної потужності, консистенції та призначення. Наслідки цього захоплення є той факт, що ВР стали доволі розповсюдженими, а деякі з них – досить доступними.

Для громадян України, зокрема Тернопільської області сцени коли щось підривається реально не існують в їхньому житті, їх можна побачити лише по телебаченню. Поняття тероризму виходить поза межі їх суспільного життя.

Однак, події в світі показують, що це не так. У всіх на пам’яті лишається і серія вибухів (терористичних актів), які відбулися  4-16 вересня 1999 року в російських містах Буйнакську, Москві та Волгодонську, внаслідок яких загинуло 307 людей, більше 1700 людей отримали поранення різної ступені складності; і вибухи 07 липня 2005 року в Лондонському метрополітені – загинуло  52 людини,   поранено близько 700; і підрив залізничного потягу «Невський експрес» 27 листопада 2009 року на границі Тверської та Новгородської областей в Російській Федерації, внаслідок чого загинуло  26 чоловік, а також вибух 24.01.2010 в московському аеропорту «Домодєдово», внаслідок якого загинуло понад 30 чоловік та 180 поранено.  

Жахливим і цинічним вибухам до віднині відкрито відлік і в Україні. Це і вибухи в м. Запоріжжі в 2010-2011 роках, в м. Дніпропетровськ в 2012 та в м. Макіївці Донецької області – 2011 рік.

Нині тероризм є фактором з яким змушена боротися влада як у внутрішній, так і у зовнішній політиці. А тому боротьба з терористичними актами належить до одного з важливих і пріоритетних напрямів діяльності правоохоронних органів.

Громадянам нашої держави та області потрібно більш свідоміше ставитися до питань власної безпеки. Якщо пересічного громадянина запитати – як діяти під час виявлення вибухонебезпечного об’єкту? отримання анонімного повідомлення про загрозу вибуху? і т.п. – у відповідь можна почути лише нечітку, невпевнену відповідь, а то і взагалі посмішку або розвід руками.

Однак, всім відоме прислів’я – «Береженого Бог береже!».

Незважаючи на необізнаність наших громадян, слід зазначити, що в Україні створено ряд підрозділів, які ведуть боротьбу з тероризмом та його проявами. Однією з таких служб, яка безпосередньо займається виявленням, вилученням, знешкодженням вибухонебезпечних предметів, є вибухотехнічна служба Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, окремі підрозділи якої існують у всіх регіонах України, не виключенням є і наша область.

Так, співробітники сектору вибухотехнічних і пожежно-технічних досліджень НДЕКЦ при УМВС України в Тернопільській області працюють та перебувають у постійній «бойовій готовності», і здатні, у разі потреби, виїхати на місце події в найкоротший проміжок часу.

Взагалі, як це не прикро, але вірогідність того, що мешканці нашої області у повсякденному своєму житті можуть зіткнутися з вибухонебезпечним об’єктом або з уражаючими факторами вибуху (осколками, ударно хвилею та ін.) існує. Єдиним способом зменшення цієї вірогідності до мінімальної межі є набуття навиків та використання спеціальних знань, які дозволяють правильно оцінити обстановку щодо можливості вибуху. Крім того, ці знання дозволять прийняти відповідні заходи щодо запобігання вибуху, а також забезпечення власної та суспільної безпеки.