Сучасні підлітки завжди стараються йти в ногу з часом. Новітні технології, нові захоплення та й зрештою новий спосіб життя. Те, що для дітей, народжених при Радянському Союзі вважалося недопустимим або аморальним, сучасні діти з легкістю переносять з дня в день.

Статистика була б чудовою, якби це був позитивний досвід в порівнянні з минулими роками, але на жаль факти цьому суперечать. Ні для кого не буде новиною, що саме в шкільні роки викурюється перша сигарета, випивається перший келих вина і для декого існує ряд інших захоплень, які можуть викликати не найкращі наслідки для здоровя та нормального функціонування організму в цілому.

Останнім часом, серед шкільної молоді все більш популяризується вживання такої речовини як Насвай, в їхньому розумінні це просто Натс. Здається, на перший погляд особливої небезпеки вживання не несе: законом не забороняється, коштує недорого, як результат тіло розслаблене і курити сигарет не хочеться. Чудова альтернатива подумаєте Ви!

Проте, давайте копнемо трішки глибше і все ж таки розберемося, що являє собою ця дрібна темно-зелена суміш, від якої так фанатіє наша Золота молодь.


Насвай – один з видів легких наркотиків, основу якого складає табак (тютюн, махорка) і гашене вапно, рослинна зола, курячий або голубячий послід. Нерідко в склад насвая входять інші компоненти: приправи, суміші, що неможливо до кінця визначити, адже даний вид наркотику виготовляється в кустарних умовах. Тобто, не можна бути впевненим, що «Натс» не містить сильнішого наркотику, який швидше викличе залежність до його вживання.

Спосіб вживання теж не відзначається особливо приємним процесом, адже його потрібно засипати за верхню або нижню губу. При цьому не варто допускати ковтання слини, виділення якої значно збільшується, адже першим сигналом вашої травної системи буде блювання, через деякий час залишиться нудота.

Тепер можна обговорити, які відчуття будуть вам притаманні після прийняття чергової дози, це: затерпання ділянки ротової порожнини, куди ви заклали наркотик, важкість в голові, сильне слиновиділення, про яке ми вже зазначили вище, головокружіння, розслаблення м’язів тіла. Мабуть, останнє найбільш манить до вживання насвая, адже дехто отримує від цього задоволення, яке абсолютно не виправдане.

А виправданими в нашому випадку будуть наступні факти, які допоможуть задуматися над подальшим вживанням насвай (натс), залежних, або тих, хто вагався попробувати чи стриматися, отож:

-                     згідно статистики онкологів багатьох країн світу 80% раку губи, язика та інших органів ротової порожнини були спричинені вживанням насвая;

-                     під дією лугу, який попадає в травну систему, неминучим буде і розвиток виразки, а також і раку шлунку;

-                     курячий, голуб’ячий, козячий послід може містити безліч інфекцій, які в свою чергу потрапляють в організм людини і можуть спричинити розвиток вірусного гепатиту та паразитів. А тепер на секунду згадаємо, що може зробити курячий послід з рослиною??? Правильно – спалити її. Напевне наступні аргументи щодо людського організму – відсутні;

-                     насвай виготовлений на основі тютюну (махорки) викликає сильну нікотинову залежність. Адже сода, яка входить в даний наркотик у взаємодії з слиною поглинається в організм значно швидше ніж через викурену сигарету, тим самим викликає неабияку залежність;

-                     вважається “психоактивною речовиною”, а це в свою чергу неабияк впливає на психічний розвиток, погіршується пам'ять, сприйняття і реакція, більшість дітей стають агресивними;

-                     значно погіршується стан зубів, сприяє розвитку пародонтозу.

А тепер, знаючи всі за і проти, давайте на мить задумаємося чи варто віддаватися 5-ти хвилинному задоволенню (якщо його так можна назвати), щоб придбати для себе такий букет неприємностей.

Якщо ж вже траплялась така можливість і ви все-таки спробували насвай, зосередьтесь на тому, щоб відмовитись від нього взагалі:

-                     прийміть тверде рішення;

-                     читайте відповідну літературу, як психологічно налаштовану, так і про шкідливість даного наркотика. Чим глибше ви будете вивчати дану тему і розуміти наслідки, тим швидше у вас пропаде бажання до його вживання;

-                     займіться спортом, це зараз не лише модно, а й надзвичайно корисно для розвитку здорового тіла і духу;

-                     для тих, кому подобається відчуття розслабленості, то просто прийміть гарячу ванну, ефект той самий і користі від нього більше.

 

Памятайте! В юнацькому віці формується не тільки здорове тіло, а й здоровий дух. Відмовившись від вживання легких наркотиків зараз, ви певною мірою страхуєте себе від вживання сильніших в майбутньому. Це формує вольові здібності, які неодмінно вам знадобляться в майбутньому. Пам’ятайте! Нам потрібна здорова нація! А пташиний послід і вапно будемо використовувати за призначенням.

Профілактичну бесіду з учнями 8 класу 24 школи м.Тернополя, щодо шкідливості вживання «насваю» проводив старший судовий експерт відділу дослідження матеріалів, речовин і виробів Тернопільського НДЕКЦ МВС України Музика Я.Я.