На сьогодні доволі часто трапляються випадки, коли ми купляємо неякісний товар (наприклад, одяг, взуття, побутову електроніку або меблі), в яких є дефект або недолік. Причому ці дефекти можуть бути неявними, і ми виявляємо їх не відразу, а через деякий час. При спробі повернути в магазин такий товар ми можемо отримати відмову, яку адміністрація магазину/підприємства пояснює тим, що дефекту або недоліку при купівлі не було, що вони виникли з вини самого покупця, наприклад, в результаті неправильної експлуатації або недотримання правил догляду за купленим виробом. Ось для таких випадків і потрібна товарознавча експертиза, яка призначається для вирішення цивільних спорів, викликаних претензіями покупців до якості придбаних ними товарів.

Ця експертиза дозволяє встановити причину утворення дефекту і, таким чином, вирішити спірну ситуацію на користь покупця або на користь магазину/підприємства. До проведення такої експертизи залучається експерт-товарознавець, який виносить оцінку дефекту: його розмір, характер, причину утворення, а також відповідність товару вимогам Держстандарту або іншого регламентуючого документу.

Варто відзначити, що товарознавча експертиза проводиться не тільки для вирішення спорів між покупцем і продавцем.

Судова товарознавча експертиза має важливе значення під час проведення досудового розслідування. Товарознавчі дослідження призначаються практично у всіх кримінальних провадженнях де необхідно встановити шкоду завдану злочинними діями, а з травня 2014 року, згідно вимог кримінального процесуального кодексу України, призначення такої експертизи є обов’язковим. 

Численна кількість об'єктів товарного походження, індивідуальні відмінності товарних властивостей об'єктів зумовлюють необхідність застосування і різних підходів при вирішенні конкретних експертних завдань.


Так, з метою ознайомлення з практичним досвідом роботи фахівців зазначеного напрямку Експертної служби МВС України та обговорення практичних ситуацій, які виникають під час проведення судової експертизи, в період з 11 по 12 жовтня на базі Тернопільського науково-дослідного експертного-криміналістичного центру МВС України відбувся науково-практичний семінар фахівців Експертної служби МВС «Перспективи розвитку судової товарознавчої експертизи».

Семінар проводився за участю тимчасово виконуючого обов’язки заступника директора Державного науково-дослідного експертного криміналістичного центру МВС України Юрія Олексійовича Чечіля, заступника завідувача відділу товарознавчих та гемологічних досліджень ДНДЕКЦ МВС України Аліни Володимирівни Кулік, першого заступника начальника Головного управління Національної поліції в Тернопільській області Володимира Богдановича Галевича, прокурора Тернопільської області Вячеслава Орестовича Перча, заступника голови Апеляційного суду Тернопільської області Стадника Олега Богдановича,  керівництва Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України та представників підрозділів Експертної служби МВС, що мають кваліфікацію судового експерта за експертною діяльністю «Визначення вартості машин, обладнання, сировини та споживчих товарів».

Розпочався науково-практичний семінар із вступного слова Юрія Олексійовича Чечіля, який у своїй промові зазначив, що проведення таких семінарів – це унікальна можливість для обміну досвідом, обговорення практичних ситуацій, які виникають під час проведення судової товарознавчої експертизи, для визначення пріоритетних напрямків розвитку цієї сфери.


Директор Тернопільського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України привітав усіх із початком науково-практичного семінару та побажав усім учасникам приємних вражень та плідної праці.


Виступив перед учасниками перший заступник начальника Головного управління Нацполіції в Тернопільській області Володимир Галевич. Він подякував керівництву науково-дослідного експертно-криміналістичного центру за результативну співпрацю та висловив вдячність керівництву Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру  МВС України за збільшення кількості посад експертів у цій важливій на сьогодні галузі.


Загалом учасники семінару обговорили багато важливих тем, обмінялись практичним досвідом та власними напрацюваннями у цій сфері.

Семінар відбувся у теплій та невимушеній обстановці, прозвучали доповіді і виступи експертів, які розглядали як проблемні питання, так і нові методи у роботі спеціалістів з судової товарознавчої експертизи. По закінченні, учасники підбили підсумки та визначили перспективи розвитку зазначеного напрямку.