Травматична зброя: «за» і «проти»

Тернополяни хочуть вільного продажу зброї лише для самозахисту, однак побоюються, коли така з’явиться у руках дітей напідпитку та мажорів. Ті, хто мають величезний досвід володіння зброєю категорично проти дозвільного закону. Інші ж припускають, що закон просувають фінансово зацікавлені.

Кількість «мажорних» розбірок, як і нещасних випадків, збільшиться. Зброю застосовуватимуть, аби показати – хто крутіший. Такими, на думку тернополян, можуть бути наслідки дозволу на придбання зброї.

Йдеться про те, що у травні Кабмін підтримав ініціативу про вільний продаж травматичної зброї всім без винятку громадянам, які досягли 18-річного віку. Щоправда, Міністерство внутрішніх справ висунуло кілька зауважень до вже відредагованої версії документа. Однак після схвалення в цілому, уряд відправив законопроект на доопрацювання.

Законопроект "Про дозвільну систему у сфері поведінки зі спеціально визначеними видами зброї" дозволяє всім громадянам, що досягли 18-річного віку, купувати вогнепальну зброю травматичної дії. Право дозволяти чи відмовляти у видачі такої зброї пропонують делегувати МВС.

Що таке «травматика»

 • Травматична зброя – ручна короткоствольна вогнепальна або газова зброя, призначена  для самооборони на короткій дистанції - до 3-5 метрів, – пояснив заступник начальника Науково-дослідного екпертного криміналістичного центру (далі – НДЕКЦ) УМВСУ в області Ігор Дузяк. – Травматичні пістолети або револьвери можуть бути як без обмежувачів усередині каналу ствола (службові, спецзасоби – прим. ред.), так і з обмежувачами - газова зброя з можливістю пострілу патроном з гумовою кулею, що перешкоджають пострілу нееластичною кулею.

Травматичні пістолети і револьвери відносять до зброї несмертельної дії. Їх можуть розробляти як «з нуля», так і створювати в процесі конверсії на базі бойової зброї. Дуже популярна модель – перероблена зброя з пістолета «Макарова», пояснили в НДКЦ.

Травматична зброя доступна в офіційному продажу в Україні, однак відокремлена від звичайної зброї та виведена в окремий клас – «пристрої для відстрілу патронів несмертельної дії, споряджених гумовими або аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами».

Доказ переваги для мажорів

 • Як свідчать реалії та міліцейські зведення, така зброя нерідко стає засобом вчинення хуліганських дій так званими «мажорами», які, як правило, у нетверезому стані  використовують її як доказ своєї переваги  над іншими, – каже заступник начальника Науково-дослідного екпертного криміналістичного центру (далі – НДЕКЦ) УМВСУ в області Ігор Дузяк. – Приклади можна навести різні – від «пальби» на дискотеці до застосування при суперечках на дорогах власниками транспортних засобів, через ревнощі, образи.

Тернополяни припускають, що травматична зброя допоможе для самозахисту – це чи не єдиний «плюс». Але нарікають на зловживання і порушення під час отримання різних довідок.

 • Якби не було зловживань при видачі дозволів і продажу – нормальна медкомісія, включаючи психіатра, інструктаж з поводження зі зброєю зі здачею заліку - це був би явний «плюс», - припускає тернополянин на сайті 20minut.ua. – Але є й великі шанси збільшення кількості нещасних випадків. Хоча, можливість захистити себе і близьких теж має значення. Палка з двома кінцями.

Треба для захисту від неадекватних

«За» такий закон тернопільські таксисти. Вони вважають, що їхня професія надто небезпечна. А от захистити себе нічим.

 • Я давно казав, що дозволи принаймні на травматичну зброю потрібні, тому повністю підтримую новий законопроект, – каже тернопільський таксист з солідним стажем Ігор Парадівський. – Робота у нас небезпечна, неадекватних клієнтів вистачає. За допомогою травматичної зброї, яка, скоріше, є психологічною, можна вгамувати нападників. Та й себе захистити у разі потреби.

Інші городяни до такого закону ставляться категорично - ні. Зауважують, що потрібно врахувати, як поводитимуться зі зброєю 18-річні юнаки, скажімо, напідпитку.

 • Наші люди не поважають інших, – припускає інший читач на сайті 20minut.ua. – Через політику ще перестріляються. Одна з партій вже фашистів призначила. Залишилося роздати зброю.

Ні, бо може бути біда

Проти вільного доступу до купівлі зброї й ті, хто вже нині мають на це право. Понад 40 років має дозвіл на використання зброї голова Тернопільської районної організації Українського товариства мисливців і рибалок В’ячеслав Веселяк. Чоловік вважає, що користування зброєю – це, передусім, відповідальність. А ще потрібні навички і досвід. В іншому разі може бути біда. 

 • Я категорично проти, – каже В’ячеслав Веселяк. – Пригадайте випадок, який трапився кілька років тому в одній зі шкіл Тернополя. Коли хлопчик застрелив іншу дитину. Будь-яка зброя – це провокація. Щодо самозахисту… Повірте, вистрілити в людину дуже важко. На таке наважаться одиниці. А біди наробити чи до каліцтва іншого довести та навіть і вбити – цим користуватимуться злочинці, легковажні та не надто порядні люди. Зброя – це надто небезпечно, щоб з легкістю приймати подібні закони. На руку вони хіба тим, хто в цьому фінансово зацікавлений.

Торгівля зброєю дає величезні прибутки. Тому лобіюють подібні закони ті, хто може отримати з цього фінансову користь. Про це говорить й правоохоронець у відставці.

Три кити: зброя, наркотики і проституція

 • Основний капітал тримається на трьох китах – наркотики, проституція і зброя, – каже пенсіонер МВС, який побажав не називати своїх даних у газеті. – Як дозволити зараз продаж зброї, наступним кроком може бути відкриття публічних домів і куріння марихуани. До чого це призведе?

Ще з часів Радянського Союзу є величезні залишки зброї, каже екс-правоохоронець. Міліція має озброєння випуску 50-60 рр. минулого століття, і така зброя принаймні вже морально  застаріла.

Довідка

Право придбати пристрої вітчизняного виробництва для відстрілу гумовими кулями мають *

Згідно з наказом МВС № 379ДСК від 13.06.2000

За інф. ВЗГ обласної міліції

 • Є завод «Форт» при МВС, який має нормальні потужності, але ринок збуту зараз дуже малий, – припускає правоохоронець. – Травматична зброя, як правило, перероблена з бойової. Найпопулярніший ствол – пістолет Макарова. Відповідно, старі взірці підуть «під резинку», а «Форт» працюватиме, розвиватиметься, аби забезпечити хоча б силовиків новою зброєю. Це, на мою думку, один з методів збагачення конкретних осіб. Кого – думайте самі, але, на мою думку, це очевидно.
  • Працівники суду
  • Працівники правоохоронних органів та їх близькі родичі
  • Особи, які беруть участь у кримінальному судочинстві
  • Військовослужбовці, (крім тих, хто проходить строкову службу)
  • Журналісти
  • Члени громадських формувань з охорони державного кордону та громадського порядку
  • Народні депутати
  • Держслужбовці, які мають категорії і ранги

http://20minut.ua/Novyny-Ternopolya/news/10279681