На сьогоднішній день в Україні діє чимало злочинних угруповань, що вчиняють убивства, розбійні напади з нанесенням тілесних ушкоджень. Усі ці злочини вчиняють із застосуванням зброї чи інших предметів, що використовують як зброю. Особливу небезпеку становлять злочини, під час учинення яких використовують холодну зброю, оскільки вона є найбільш поширеною, доступною для широкого кола осіб, а також зручною для носіння й раптового застосування. З огляду на це, у нашій державі за незаконне носіння, виготовлення та розповсюдження холодної зброї чинним законодавством передбачено кримінальну відповідальність.
Правильна класифікація злочинних дій залежить передусім від того, наскільки точно буде встановлено групову приналежність предмета – речового доказу з метою віднесення його до холодної зброї, встановлення його виду (різновиду), зокрема способу виготовлення, а також його технічного стану. Багатоманітність видів холодної зброї, специфіка її конструкції, форми, розмірів та інших характеристик потребують ґрунтовних спеціальних знань, що стосуються її криміналістичної оцінки. Зазначені питання здебільшого можуть бути вирішені за допомогою судової експертизи зброї за експертною спеціальністю 3.3. «Дослідження холодної зброї». Під час відкриття кримінального провадження за фактом виявлення в особи предмета з ознаками холодної зброї експерт, оглядаючи місце події, здійснює огляд виявленого предмета, а слідчий є ініціатором призначання судової експертизи для вирішення питання щодо правомірності віднесення предмета до холодної зброї.
Отже холодною зброєю вважають предмети та пристрої, конструктивно призначені та за своїми властивостями придатні для неодноразового завдання шляхом безпосередньої дії тяжких (небезпечних для життя у момент спричинення) і смертельних тілесних ушкоджень, дія яких заснована на використанні м’язової сили людини
Об'єктами експертизи холодної зброї євироби, які конструктивно призначені для механічного ураження цілі в результаті використання прямої м'язової має людини (ножі, кинжали, арбалети, луки, біти, метальні ножі, сюрикени, бумеранги, стилети, кортики, шаблі, шашки, палаші, шпаги, рапіри, мечі, тесаки, багнети, сокири, списи, сокири, кистені, кастети, нунчаки тощо, а також предмети, які схожі з вище перерахованими предметами за конструктивними особливостями та зовнішнім виглядом).
Предметом криміналістичної експертизи холодної зброї є встановлення фактичних даних, що мають значення для кримінального провадження, які встановлюються на основі експертного дослідження холодної зброї або конструктивно схожих із неї виробів (пристроїв).
Головним завданням криміналістичної експертизи холодної зброї є встановлення приналежності предмета до холодної зброї та визначення його виду та типу, а також способу виготовлення. Належність до холодної зброї визначається за наявністю у предмета (пристрою), який знаходиться на випробуванні, сукупності таких загальних криміналістичних ознак:
– призначеності для ураження цілі;
– придатності для неодноразового ураження цілі.
Всі інші предмети (пристрої), у яких повністю або частково відсутня хоча б одна з цих загальних ознак, до холодної зброї не відносяться.
Проведення судової експертизи предмету щодо віднесення його до холодної зброї потребує час, вміння та спеціальні пристрої. Результати дослідження надають органам досудового розслідування повноту для класифікації злочинну, щодо наявності у предметах ознак кримінального правопорушення, за які законодавством України передбачена кримінальна відповідальність.
В Тернопільському науково-дослідному експертно-криміналістичному центрі МВС України проводяться судові експертизи та експертні дослідження за напрямком «Експертиза зброї», за експертною спеціальністю:
- 3.3 «Дослідження холодної зброї».
Орієнтовний перелік вирішуваних питань за експертною спеціальністю
3.3 «Дослідження холодної зброї»:
- чи є даний предмет холодною зброєю?
- якщо так, то до якого виду холодної зброї він належить?
- яким способом (заводським чи саморобним) виготовлено даний предмет?