У Тернопільському НДЕКЦ МВС запроваджено судову лінгвістичну експертизу за експертною спеціальністю 20.2 «Семантико-текстуальні дослідження» - це вид судових експертиз, що досліджує об'єктивний зміст, стилістичні та інші мовні особливості тексту з метою надання висновку з питань, які є або будуть предметом судового розгляду чи кримінального розслідування.

Об'єкт семантико-текстуальної експертизи
Об'єктом семантико-текстуальної експертизи може бути як текст, так і його фрагменти, окремі висловлювання, поняття, слова, написи, терміни тощо.
Якщо постає завдання здійснити семантико-текстуальну експертизу усного мовлення, то замовник експертизи разом із цифровим записом мовлення має надати дослівне текстове відтворення його змісту (стенограму).

Приклади питань, що вирішуються при проведенні судової семантико-текстуальної експертизи
1. Які значення мають слова, словосполучення, фрази, зафіксовані в тексті?
2. Яким є об'єктивний зміст словосполучення, речення, тексту?
3. Чи містяться в тексті висловлювання, виражені у формі закликів до:
- повалення конституційного ладу або до захоплення державної влади в Україні?
- зміни меж території України?
- вчинення терористичних актів?
4. Чи міститься в тексті інформація негативного характеру щодо певної фізичної або юридичної особи?
5. Чи містяться в тексті висловлювання, виражені в брутальній, принизливій, непристойній або образливій формі щодо певної фізичної чи юридичної особи. Якщо так, то чи є ці висловлювання образливого характеру фактичними твердженнями чи оціночними судженнями?
6. Чи містяться в мовленнєвому повідомленні (тексті, розмові, виступі і т. ін.) висловлювання, виражені у формі погрози? Якщо так, то в чому полягають ці погрози(це погрози вбивством, чи застосування насилля, чи завдання тілесних ушкоджень адресатові, чи його рідним, чи пошкодження майна)?
7. Який об'єктивний зміст встановлених погроз?
8. Чи вказаний у мовленнєвому повідомленні (тексті, розмові, виступі і т. ін.) адресат встановлених погроз?
9. У якій формі (прямій чи непрямій) виражено погрози?
10. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди неповноцінності(образи честі та гідності) громадян певної національності або релігійної чи соціальної групи?
11. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів?
12. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди насильства і жорстокості?
13. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди війни або воєнного конфлікту?
14. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди сепаратизму?
15. Чи містяться у мовленнєвому повідомленні певної особи, зафіксованому в матеріалах, наданих для проведення дослідження, ознаки антиукраїнської пропагандистської діяльності?
16. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди наркоманії та наркотичних речовин?
17. Чи містяться в текстах ознаки пропаганди самогубства і самоушкодження?
18. Чи міститься в тексті (фрагменті розмови) висловлювання, що мають ознаки пропозиції, обіцянки, прийняття або спонукання до надання будь-якої вигоди?».
19. Чи міститься в тексті висловлювання, що містять ознаки:
- виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії Російської Федерації проти України, розпочатої у 2014 році, в тому числі шляхом представлення збройної агресії Російської Федерації проти України як внутрішнього громадянського конфлікту?
- виправдовування, визнання правомірною, заперечення тимчасової окупації частини території України?
- глорифікації осіб, які здійснювали збройну агресію Російської Федерації проти України, розпочату у 2014 році, представників збройних формувань Російської Федерації, іррегулярних незаконних збройних формувань, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих та фінансованих Російською Федерацією, а також представників окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та представників підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України?
Якщо так, то в яких конкретно реченнях, словах, фразах та/або зображеннях міститься така інформація? Якими є характер та форми вираження такої інформації?
Вказане коло питань, що вирішується в межах семантико-текстуальної експертизи, не є вичерпним. Можуть вирішуватись і інші питання, що стосуються об'єктивного змісту тексту.
З метою уникнення тривалих строків виконання експертизи, для узгодження мети, чіткості й доцільності поставлених питань перед призначенням експертизи необхідно проконсультуватися з експертом.