У Тернопільському НДЕКЦ МВС запроваджено судову земельно-технічна експертизу (експертна спеціальність 10.7 «Розподіл земель та визначення порядку користування земельними ділянками») – вид судових експертиз щодо дослідження земельних ділянок, обставин відповідності їх площ, меж, конфігурацій вимогам нормативно-технічних документацій, а також можливостей організації їх раціонального використання з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду чи кримінального розслідування, виконане на базі знань у сфері землеустрою та кадастру.

Предметом земельно-технічної експертизи є встановлення даних щодо фактичного землекористування, розмірів та меж земельних ділянок, їх відповідності даним, зазначеним у правовстановлюючих документах.

Об’єктами дослідження є земельні ділянки та матеріалізовані джерела інформації, що містять фактичні дані про обставини досліджуваної ситуації та наводяться у наданих матеріалах кримінального провадження.

Дослідження проводиться шляхом вивчення матеріалів кримінального провадження, аналізу нормативної, нормативно-технічної, спеціальної технічної документації у галузі землеустрою та кадастру, порівняння результатів дослідження з вимогами нормативної, нормативно-технічної, спеціальної технічної документації та фактичними даними, які обумовили виникнення досліджуваної події.

Вихідні дані, необхідні для проведення судової земельно-технічної експертизи:

-  документації із землеустрою (проекти землеустрою, технічна документація);

-  документи, що підтверджують права на земельні ділянки;

-  документи, що підтверджують права на земельні поліпшення, в тому числі поділ їх між співвласниками;

-  поземельні книги, створені відносно земельних ділянок;

-  витяги з Державного земельного кадастру;

-  результати топографо-геодезичних робіт.

 

Орієнтовний перелік вирішуваних запитань:

1. Який фактичний порядок користування земельною ділянкою? Яка конфігурація, проміри та площа земельної ділянки, що перебуває у користуванні співвласника (співвласників)?

2. Чи відповідає фактичне розташування будівель, споруд та інших об’єктів відносно меж земельних ділянок технічній документації?

3. Чи є порушення меж (або накладання) земельних ділянок відповідно до правовстановлювальних документів та документації із землеустрою на ці земельні ділянки?

4. Чи є технічна можливість відповідно до вимог нормативно-правових актів розділити земельну ділянку (встановити порядок її користування) відповідно до часток співвласників (зазначити частки)?

5. Які варіанти розподілу земельної ділянки (порядку її користування) можливі відповідно до часток співвласників (зазначити частки) та вимог нормативно-правових актів?

6. Які варіанти технічно можливі для влаштування проїзду (проходу) на земельну ділянку?

7. Чи є технічна можливість встановлення земельного сервітуту на земельній ділянці?