Експертні дослідження деталей транспортних засобів, в переважній більшості, передбачають визначення причин виходу з ладу вузлів, причин руйнування деталей, виявлення причетності стану деталі чи вузла до скоєння дорожньо-транспортної пригоди. До об’єктів експертизи деталей транспортних засобів відносяться: лампи фар та ліхтарів, деталі ходової частини (шини, диски коліс, важелі, шарові опорні шарніри, осі, маточини, різьбові з’єднання, підшипники тощо), деталі робочої гальмової системи (гнучкі гальмові шланги, гальмові трубки, деталі гальмових циліндрів, гальмових камер, гальмових механізмів тощо) деталі рульового керування (рульові рейки, вали, шпильки, тяги, поворотні кулаки), деталі замків, зчіпних пристрої автопоїздів та інші.
У більшості випадків експертних досліджень причинами руйнування вузлів та деталей вказаних систем являються значні напруження, які діють на транспортні засоби у моменти ударних навантажень в процесах розвитку дорожньо-транспортних пригод. Однак практика експертних досліджень стану і руйнування деталей свідчить про те, що в окремих випадках причинами руйнування деталей і послідуючих відмов систем є дефекти, зумовлені різними виробничими, технологічними, або експлуатаційними чинниками.
Дослідження галогенних та спіральних ламп проводяться експертами інженерно-транспортного підрозділу з метою встановлення перебування під напругою електричних ламп транспортного засобу в момент ударного навантаження.
Під час дослідження деталей ходової частини, зокрема шин та дисків коліс транспортних засобів, судовий експерт за допомогою спеціального обладнання, яке не порушує цілісності об’єктів дослідження, оцінює основні ознаки та встановлює час виникнення розгерметизації шини або до моменту скоєння пригоди, або у момент події.
Для проведення досліджень застосовують стереомікроскоп Leica S9i, який простий та зручний в експлуатації, має високоякісну ахроматичну оптику, забезпечує потужне цифрове збільшення потрібних ділянок об’єкта, можливість виведення якісних зображень у форматі Full HD на екран персонального комп’ютера та їх обробку. Все це відкриває широкі можливості для фахівців, адже навіть слабовидима неозброєному людському оку подряпина перетворюється на широку смугу рельєфного малюнка, а це значно розширює спектр можливостей щодо вивчення речових доказів.